Czerwiec 27 2017 16:05:14


Nawigacja
Menu główne
· Strona Główna
· Do pobrania
· Forum
· Zamiennik muliny
· Zamiennik tekstu
· Galerie użytkowników
· Konkursy
· Szukaj wzorów na chomiku
· FAQ
· Kontakt
· Ekipa
· Regulamin
· Polityka prywatności

Artykuły
· O hafcie
· Kursy haftu

Linki
· Darmowe wzory haftu krzyżykowego
· Darmowe wzory haftu płaskiego
· Darmowe wzory do szydełkowania
· Przydatne kursy
· Strony użytkowników
· Wszystkie linki

Zobacz także
· Filmy

Losowy album

Zobacz jak utworzyć własny album
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 36,031
· Najnowszy użytkownik: Bramproomaf
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Wszystko o hafcie i innych robótkach ręcznych musisz się zarejestrować.
Ankieta
Gdzie najczęściej kupujesz przybory do haftowania?

Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Ostatnie artykuły
· Kurs frywolitek
· Targowisko Próżności 2
· Haft krzyżykowy w 5 ...
· Tkanina - dekoracyjn...
· Haft richelieu

Haft richelieu

Kolebką haftu richelieu (czyt. ryszelie) były okolice Wenecji we Włoszech, dlatego nazywa się go również haftem weneckim. Był najbardziej rozpowszechniony i największym powodzeniem cieszył się we Francji, w szczególności na dworze królewskim Ludwika XIII. Znawcą i miłośnikiem haftów był książę Armand Jean Richelieu, kardynał i pierwszy minister Ludwika XIII, który szczególnie wyróżniał i najchętniej nosił stroje przybrane haftem weneckim. Zdobił nim prawie wszystkie swoje szaty, dla tego później nazwano go od jego nazwiska haftem richelieu i niezmiennie do dzisiaj nosi takie miano. Naśladując kardynała, cały dwór królewski upodobał sobie ten biały, ażurowy haft i od tego czasu twórcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych, wykwintniejszych wzorów. Od Francji stopniowo przyjęły go inne kraje Europy.
Do Polski dotarł na początku XX wieku. Zdobiono nim w bogatych domach przede wszystkim bieliznę stołową i pościelową. W okresie międzywojennym haft richelieu wyszedł z mody, zapomniano o nim. Dzisiejsze czasy stały się życzliwsze dla tej techniki haftu. Przeżywa on prawdziwy renesans.
Niejedna Pani Domu poczytuje sobie za zaszczyt nakrycie stołu obrusem zdobionym haftem richelieu, bądź pokazanie się w kreacji wykończonej tym haftem, który swój niepowtarzalny urok zawdzięcza różnorodnym motywom o ciekawych formach i ażurowym przęsełkom wraz z pajączkami, tworzącymi misterną, ażurową koronkę.
Ponadto haftem tym można wzbogacić wiele przedmiotów użytkowych, wykonanych oczywiście z tkaniny. A więc mogą to być różnego rodzaju woreczki na drobiazgi - damskie bibeloty, saszetki na chusteczki, nawet abażury na lampy lub okładki na książki. Przykłady można mnożyć, a wszystko zależy od inwencji artystycznej i fantazji hafciarki.


Wstęp do zeszytu "Haft richelieu dla ciebie i dla domu" autorstwa Janiny i Danuty Kot
Wydawnictwo Watra 1991 r.


Haft richelieu wykonuje się na tkaninie gęsto i równo tkanej, o jednakowym splocie. Najlepsze jest płótno lniane, pościelowe, batyst lub elanolen. Dzierga się muliną, atłaskiem lub kordonkiem najładniejsze są hafty białe. Grubość nitki zawsze musi być dostosowana do grubości materiału. Wzór przerysowujemy na pergaminie lub kalce technicznej. Następnie odbijamy go, przez kalkę ołówkową, na wyprasowanej tkaninie. Uwaga: wzór wraz z kalką przykładamy w pewnej odległości od brzegu materiału i przypinamy wszystko szpilkami. Odrysowywać należy bardzo starannie, najlepiej wypisanym długopisem, rysując linię pojedynczą lub podwójną (w miejscach gdzie ścieg jest szerszy). Odbity wzór konturuje się fastrygą, dwa razy i blisko siebie. Zamiast podwleczenia (podkładu) dwukrotnego można zastosować pojedynczy łańcuszek. Podwleczenie wzoru jest konieczne, gdyż zapobiega rozciągnięciu haftowanej krawędzi, wzmacnia haft i czyni go bardziej wypukłym. Przy wykonywaniu podkładu należy zwrócić uwagę, aby nie zniekształcać wzoru i nie ściągać tkaniny.
Każda hafciarka ma własną technikę dziergania. Proponuję wykonać przęsełka i pajączki metodą dziergania lub przeplatania. Następnie dziergać dokładnie po konturach wzoru w kierunku przęsełek na jednakowej szerokości. Uwaga: dziergać należy zawsze w stronę materiału przeznaczonego do wycięcia. aby pozostałe motywy nie strzępiły się. Jeżeli w trakcie roboty kończy się nitka, zakańcza się ją niewidocznie po lewej stronie lub wsuwa nitkę w podkład. Wygląd lewej strony robótki jest oceną staranności i fachowości hafciarki.
Po wypraniu i wyprasowaniu - po lewej stronie, przez szmatkę - na miękkim podłożu wycinamy tkaninę pod przęsełkami i jeszcze raz prasujemy nasze rękodzieło. Wzór należy wycinać bardzo ostrożnie aby nie uszkodzić haftu.
Haft richelieu dla wzbogacenia uzupełnia się haftem angielskim wykonanym ściegiem płaskim lub podwlekanym oraz sznureczkiem. Efekt końcowy zależy od dokładności, pomysłowości i talentów plastycznych hafciarki.


Wstęp do książki Brygidy Rodzewicz "Sto haftów richelieu" Wydawnictwa OFFER, 1991 r.


Wykonanie przęsełka i pajączka

Przęsełka wykonujemy w trakcie dziergania. Po podwleczeniu wzoru dziergamy jeden brzeg motywu. W czasie dziergania drugiego brzegu, dziergamy do punktu, w którym jest oznaczone miejsce przęsełka. Przerywamy dzierganie, a nitkę przeciągamy przez wiązanie pierwszego już obdzierganego brzegu (nie zahaczając nitką tkaniny) i dziergając nitkę przęsełka w powietrzu wracamy do punktu wyjścia (rys. l ). Dziergamy dalej brzeg motywu do linii następnego przęsełka. Napotykając następne przęsełko wykonujemy je jak poprzednie. Grubość przęsełka zależy
od ilości przeprowadzonych nitek (1 lub 3, zawsze nieparzysta liczba). Przęsełka i pajączki wykonujemy w powietrzu, nie zaczepiając igłą materiału, który ma być
wycięty.

Pajączek. Przystępując do wykonania pajączka nawlekamy na igłę dłuższą nitkę. Obdziergujemy podwleczony ściegiem za igłą kontur wzoru zostawiając nie obdzierganą część między pierwszym a ostatnim przęsełkiem (rys. 2c-x). Następnie przystępujemy do wykonania pajączka: Tę samą nitkę, która pozostała po obdzierganiu brzegu owijamy kilkakrotnie, np. na ołówku (rys. 2a) w odległości; brzeg dziergany a oznaczone kółeczko pajączka. Nitka ta (na naszym rysunku oznaczona cyferką 6) będzie ostatnim dzierganym przęsełkiem (rys. 2b i c). Zwoje nitki zsuwamy na stożek ołówka, a otrzymane kółko kładziemy na tkaninę w miejscu zaznaczonym i przyczepiamy szpileczkami (rys. 2b) lub przytrzymujemy palcem lewej ręki. Zaczynamy obdziergiwanie kółeczka ściegiem dzierganym na zewnątrz do momentu dojścia do linii przęsełka oznaczonego cyfrą 5 (rys. 2c). Następnie przeciągamy nitkę przez pętelkę ściegu na obdzierganym już brzegu motywu i dziergając nitkę przęsełka w powietrzu" wracamy do punktu wyjścia z kółeczka (rys. 2c). Dziergamy dalej kółeczko aż napotkamy następną linię przęsełka (4) i znów zahaczamy nitkę o pętelkę ściegu brzegu obdzierganego. Dziergając przęsełko wracamy do kółeczka. Następnie dziergamy część kółeczka do oznaczonego przęsełka 3. Przęsełko 2 i 1 wykonujemy jak poprzednie.

Po wykonaniu przęsełka nr 1 i pozostałej części kółeczka, a więc dojściu do nitki nr 6 (rys. 3a), dziergamy ją do punktu B (rys. 3b). Ostatnią czynnością jest obdzierganie brzegu wzoru.

Ścieg dziergany


Sposoby wykonywania przęsełek i pajączków

Wrzuć na Facebooka

Komentarze
#1 | blueberryy dnia październik 18 2009 14:09:23
nie rozumiem ;D
#2 | alimama dnia czerwiec 17 2013 11:22:25
There seems to be no way in which Joe might afford the actual just one, nevertheless at these kind of costs... these kind of Omega fake watches uk will not actually dent their savings. It was merely a subject of energy just before Joe inserted their get for many replica rolex watches got their elevate, and even given you their wife together with her favorite Omega duplicate watches. With 2000, Celebrating the actual 125th wedding with the firm founding, the actual Jules Audemars Dynamograph wristwatch (calibre 2891) "Chiming Great Strike" is usually included in the actual Audemars Piguet Traditional Assortment. It's known by way of a brand new qualitative signal: in which with the torque supplied with the mainspring. Two calendar year later on Audemars Piguet celebrated 31 numerous their legendary view Royal Oak.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wyszukiwarka

Do pobrania jest już 211 wzorów w 53 kategoriach !!!
Losowy wzór
Zima
Polecana książka
Pliki

Nowy Plik

Top 5 Downloads

Jezioro Łabędzie 1861
Kubuś i przyjac... 1396
Jezus 1356
Las 1152
Szydełkowe różn... 885
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24/09/2015 11:54
po 3 latach nadal cisza

26/11/2012 22:56
Jest tu ktoś?

13/11/2012 22:42
nawer nie wiedziałam że jest nowy administrator

18/10/2012 12:17
widzę, ze nwy administrator ma gdzies te stronę a szkoda. za czasów Marka bylo duzo lepiej

19/09/2012 20:43
trochę ten shoutbox jest mały i na uboczu.Jagby był bardziej widoczny to może coś by sie działo a tak nie ma z kim wymieniać poglądów na temat haftów itp.

15/06/2012 15:57
to zabawne... znalazam sie tutaj po wielu m-cach nieobecnosci i nic sie nie zmienilo (a szkoda)

07/03/2012 13:21
Witam! Jestem tutaj nowa i jeszcze za bardzo nie radze sobie z tą stroną, poszukuje wzorów ślubnych haftem krzyżykowym, chcę go wykonać na prezent ślubny. oto mój mail skarbek_gosia@wp.p
l

27/02/2012 11:00
http://www.faceboo
k.com/photo.php?fb
id=349463535076442
&set=a.345586375464
158.77664.14829368
5193429&type=1&permP
age=1 Proszę o głosy na pracę konkursową

18/02/2012 11:44
Witam, jestem nowym użytkownikiem tej stronki. Mam prośbę poszukuje wzoru ślubnego mogą być gołąbki lub obrączki. proszę o przesłanie go na adres kasi_m@vp.pl. Wielkie dzięki

24/01/2012 11:41
jesli ktos ma wzór dziewczynki z różą w niciach ARIADNA prosze podeslijcie mi kasia21655@wp.pl to dośc pilne

Katalog stron internetowych Sznurkownia.pl
Wygenerowano w sekund: 0.61 4,722,951 Unikalnych wizyt